Forum SP5ZBL Strona Główna SP5ZBL

Anteny pozyskane dla klubu

PostWysłany: Czw 7:21, 26 Sie 2010
PRZENIESIONY
Pią 14:24, 27 Sie 2010    Temat postu:

Wczoraj ciężarówka przywiozła sprzęt kwaterunkowy do Hufca, wykorzystany na Zlocie w Bornem. Przyjechały też dwie długie bazowe anteny Radmora. Jest szansa że są one z pasma 420 MHz. Ma ktoś na miejscu je czym pomierzyć?

Adam SP5RZP

Dołączył: 01 Wrz 2007

Pomógł: 5 razy
Skąd: Jędrzejów KO02UE

PostWysłany: Czw 8:56, 26 Sie 2010
PRZENIESIONY
Pią 14:25, 27 Sie 2010    Temat postu:

W sumie może nie profesjonalnymi metodami, ale ja mógłbym je "przejechać" na okoliczność SWR w funkcji częstotliwości.
Tylko tradycyjnie pozostanie problem przemieszczenia się lub anteny...
Może Łukasz swoim firmowym analizatorem by je przebadał?

PostWysłany: Czw 9:03, 26 Sie 2010
PRZENIESIONY
Pią 14:25, 27 Sie 2010    Temat postu:

Adam, to może w niedzielę byś podskoczył na chwilę? Przy okazj zabrał byś przemiennik do "podrasowania". Ja jestem cały czas na miejscu, do dyspozycji.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sp5wcx dnia Czw 9:03, 26 Sie 2010, w całości zmieniany 1 raz

PostWysłany: Czw 16:30, 26 Sie 2010
PRZENIESIONY
Pią 14:26, 27 Sie 2010    Temat postu:

Ale niski swr nie świadczy o tym że antena pracuje w danym paśmie!!! Inżynier Byszek powinien mieć tego świadomość!!!

PostWysłany: Pią 7:28, 27 Sie 2010
PRZENIESIONY
Pią 14:27, 27 Sie 2010    Temat postu:

SQ8ISJ napisał:

A masz jakiś inny genialny sposób na zbadanie z jakiego pasma jest ta antena? Mam nadzieję że nie masz na myśli zbadania charakterystki promieniowania anteny w płaszczyźnie pionowej na WSZYTKICH możliwych częstotliwościach i porównanie jej z charakterystyką jaką podał Radmor w instrukcji do anteny, oraz pomiar zysku anteny. Chyba jestem jednym z nielicznych, którzy bardzo podobne pomiary robili w rzeczywistości a nie tylko mieli o tym sny, tak więc wiem coś o stopniu komplikacji tego typu pomiarów. Ja niestety nie dysponuję szklaną kulą z której mógłbym to wywróżyć. Szkoda że nie zrealizowałeś mojej prośby i nie zdjąłeś charakterystyk SWR w funkcji częstotliwości anten radmorowskich które poszły na Chotycze, ani nie zrobiłeś fotki i nie zdjąłeś dokładnych wymiarów elementów w środku. Gadać to wszyscy potrafią, ale jak trzeba pomóc, to już "nie mam czasu na takie pierdoły". Byłoby z czym porównywać, wyciągać wnioski i ewentualnie skorygować wymiary elementów aby antena zaczęła poprawnie pracować w paśmie amatorskim. Poza tym, zakładając że antena jest z okolic 420 MHz (anten o oznaczeniu 32814/1 Radmoir nigdy nie produkował, zakładam że ktoś przybił za dużo o jedną cyfrę i powinno być 3284/1: [link widoczny dla zalogowanych] ), to powinno być widać wyraźnie spadek SWR w tych okolicach. Aby być pewnym że nie jest to jakiś rezonans na częstotliwościach harmonicznych, to wystarczyło by zobaczyć jak układa się SWR na częstotliwościach f/2, f/3 i f/4. Jeżeli byłby na tych częstotliwościach wysoki, to już mielibyśmy pewność że antena jest właśnie z tego kawałka.
Ucz się bracie od lepszych, zamiast marnować czas na słuchanie toruńskiej rozgłośni.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sp5wcx dnia Pią 9:06, 27 Sie 2010, w całości zmieniany 5 razy

PostWysłany: Pią 11:48, 27 Sie 2010
PRZENIESIONY
Pią 14:28, 27 Sie 2010    Temat postu:

sp5wcx napisał:

Tłumaczyłem dlaczego tego nie zrobie i ciesze się że nie zrobiłem. To nie jest diamond x400 który wisi 5m nad ziemią i w każdej chwili można go zdjąć. Antena fabrycznie zabezpieczona i zestrojona - rzecz święta, kto jak kto ale Ty jako wielki inżynier ze szklaną kulą i z erotycznymi snami o pomiarach powinieneś rozumieć to najlepiej Smile
sp5wcx napisał:

Nie wiem do kogo pijesz ale ja Ci się wczoraj telefonicznie zaoferowałem i załatwimy to w przyszłym tygodniu, póki jeszcze mam na stanie klubowy analizator.
sp5wcx napisał:

Jest przeca pała z 460MHz zdjęta z Chotycz. Robercik NCL zadeklarował sie przenalizować ją i przeliczyć elementy na 435MHz, tak samo jak to zrobił z pałą na 2m.
sp5wcx napisał:

Dobra, grunt to bazować na doświadczeniach innych Smile

Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pią 11:54, 27 Sie 2010, w całości zmieniany 1 raz

Skąd: Łuków/Mińsk Mazowiecki/Warszawa

PostWysłany: Pon 11:35, 30 Sie 2010    Temat postu:

Czekam cały czas na propozycje wykonania pomiarów. Czyżby pomysłów zabrakło?

Pomierzyliśmy wczoraj anteny metodą klasyczną, przy pomocy klubowego FT-8800 i reflektometru od Grzegorza SQ5BAQ. Ta z tabliczką jest z pasma 450-460 MHz, a jej prawidłowe oznaczenie to 3284/7. Tą cyrę "7" wykonania łatwo było pomylić z "1". Niestety, bardzo kiepsko pracuje w paśmie amatorskim 70 cm.
Druga antena po sprawdzeniu w zakresie 140 - 175 MHz i 420 - 470 MHz nigdzie nie wykazała SWR mniejszego jak 4. Pewnie jest uszkodzona albo z 300 MHz.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sp5wcx dnia Pon 11:38, 30 Sie 2010, w całości zmieniany 3 razy
Adam SP5RZP

Dołączył: 01 Wrz 2007

Pomógł: 5 razy
Skąd: Jędrzejów KO02UE

PostWysłany: Pon 12:17, 30 Sie 2010    Temat postu:

No trochę szkoda, bo Radmor to zawsze Radmor.
Ale nie ma paniki - u mnie czeka jeden Kathrein, którego kupiłem rok temu od Andrzeja (po promocyjnej cenie) na cele przemiennikowe.
I on działa, bo był testowany.

Skąd: Łuków/Mińsk Mazowiecki/Warszawa

PostWysłany: Pon 13:16, 30 Sie 2010    Temat postu:

No to ostatecznie wykorzysta się samą obudowę.

Post został pochwalony 0 razy
Wyświetl posty z ostatnich:
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum SP5ZBL Strona Główna -> Technikalia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)

Skocz do: